
Staking van 10 maart: doe mee met teach-outs in het onderwijs en bij publieke instellingen
beeld: Groep 7 tijdens een eerdere editie van Meet the professor
Op 10 maart trappen medewerkers van Universiteit Leiden de landelijke estafettestaking af tegen de bezuinigingsplannen op het hoger onderwijs. Het actiecomité van Leiden en Den Haag roept medewerkers op om die dag mee te doen aan teach-outs bij scholen of andere publieke instellingen.
Een sympathieke manier om je stem te laten horen tegen de bezuinigingsplannen en je kennis door te geven aan de samenleving. Doe mee en geef je op.
Waarom organiseert het actiecomité van Universiteit Leiden teach-outs op de stakingsdag?
De aankondigde bezuinigingen op de universiteiten en hogescholen betekenen een kaalslag voor het onderwijs en onderzoek. Ze vormen niet alleen een bedreiging voor de toekomst van het onderwijs in Nederland maar ook voor de toekomst van de Nederlandse maatschappij. Wetenschap, onderwijs en onze maatschappij zijn immers onlosmakelijk met elkaar verbonden. Met de brede teach-outs wil het actiecomité solidariteit tonen met de hele onderwijssector en kennis doorgeven aan onze samenleving.
Hoe kun je zelf meedoen aan de teach-outs en waar kun je je opgeven?
Als je graag een teach-out wil geven op een school in de regio Leiden of Den Haag, dan kun je een formulier invullen waarin je informatie kwijt kunt over jouw les en of je in het basis- of voortgezet onderwijs les zou willen geven. Is er een match met de school, dan word je aan de leerkracht/docent van de betreffende school gekoppeld en kunnen jullie samen een afspraak maken over de tijd en inhoud van de les. Het Wetenschapsknooppunt van de Universiteit Leiden faciliteert deze matching.
Omdat scholen in Leiden en Den Haag nu voorjaarsvakantie hebben, kan er niet gegarandeerd worden dat iedere aanmelding aan een school gekoppeld wordt. Helaas zijn teach-outs die in het Engels gegeven worden moeilijker te koppelen aan een school.
Een andere mogelijkheid is om zelf contact te zoeken met een school of een instelling als een verzorgingstehuis of bibliotheek. Lukt het om zelf een teach-out te regelen dan kan dat initiatief gemaild worden naar wetenschapsknooppunt@iclon.leidenuniv.nl. Voor verdere vragen kun je terecht bij de initiatiefnemers van de teach-outs via het kanaal Teach-Out in de teamsomgeving Action HO Budget Cuts.
Scholen die graag mee willen doen met de teach-outs kunnen zich ook melden via wetenschapsknooppunt@iclon.leidenuniv.nl.
Waar moet je op letten als je een teach-out geeft?
De belangrijkste tip is om je les af te stemmen op je doelgroep. Ga je naar een basisschool dan is het goed om te beseffen dat de spanningsboog van kinderen kort is, maak de les daarom interactief. Neem bijvoorbeeld voorwerpen mee die ze mogen aanraken en gebruiken. Een korte quiz of een peiling: ‘Wie heeft weleens…’ werkt vaak goed om de aandacht vast te houden. Houd er rekening mee dat jongere kinderen graag hun eigen ervaringen delen, geef daar de ruimte voor in de les.
Bij een teach-out in het voorgezet onderwijs kan het goed zijn om aan te haken bij het vak dat de leerlingen krijgen. Nog beter is het om verbinding te maken met het curriculum van dat moment. Wordt de les gegeven in een VWO-klas, dan kan er ook verteld worden hoe het is om te studeren aan een universiteit.
Geef je een teach-out bij een andere publieke instelling dan is de belangrijkste tip: geef je les met het oog op je publiek.
College van Bestuur steunt het initiatief, maar de universiteit gaat niet dicht
De Teach-out is één van de acties die op 10 maart plaatsvinden in Leiden en Den Haag. Het actiecomité werkt nog aan een definitief programma. Meer informatie hierover volgt binnenkort.
Het College van Bestuur (CvB) steunt het initiatief van harte en begrijpt volledig dat medewerkers en studenten hun stem willen laten horen tegen de bezuinigingsplannen en de afbraak van het hoger onderwijs. De universiteit steunt de staking, maar gaat niet dicht. Omdat de invulling van de staking nog niet helemaal duidelijk is, is het belangrijk om vooral de berichtgeving hierover (en de mogelijke gevolgen hiervan) de komende tijd goed in de gaten te houden. In dit bericht lees je hierover meer informatie.