
Politie moet persoonsgegevens van burgers vernietigen
beeld: Wesley Tingey via Unsplash
De politie moet stoppen met het eindeloos bewaren van persoonsgegevens. Dat heeft de Raad van State besloten na verschillende publicaties van Follow the Money (FTM). Hoogleraar Recht en Digitale Technologie Bart Schermer hielp mee aan het onderzoek van het nieuwsmedium.
De politie bewaart enorme hoeveelheden informatie van miljoenen Nederlanders voor onbepaalde tijd. Ze doen dit omdat de gegevens in de toekomst ooit nog van pas kunnen komen bij het oplossen van ernstige misdrijven die na jaren nog niet zijn opgelost. Het gaat hierbij om informatie die de politie uit verkeerscontroles, surveillance, hulpverlening en het werk op straat vergaart. In sommige gevallen wordt zelfs bijgehouden of iemand een huisdier heeft.
FTM deed eerder onderzoek naar hoe het besluit over het bewaren van gegevens tot stand is gekomen. Hoewel er intern en vanuit privacyjuristen veel kritiek was op de bewaartermijn, steunde voormalig minister van Justitie en Veiligheid, Ferdinand Grapperhaus het besluit om dit te negeren. ‘Dit kan niet’, stelde Schermer in een eerder artikel. ‘De politie is er om de wet te handhaven en kan niet zomaar zelf besluiten dat deze wet ze niet uitkomt.’ Inmiddels hebben de publicaties van FTM rondom de bewaartermijnen ervoor gezorgd dat de Raad van State de politie de opdracht heeft gegeven om te stoppen met het eindeloos bewaren van de persoonsgegevens.